Posts

Showing posts from June, 2024

Nácizmus – fasizmus

"Távolról sem nem létező gazdaságfejlesztési elvei voltak e [Mussolini iránti] bizalom forrásai, hanem azok az új s – a szónak abban az értelmében, ha az új egyúttal modern is – modern szervezetei, amelyek megmutatták, hogy alkalmasak a «rendteremtésre». A birtokosoknak nem földjeik kanalizálását ígérték, hanem visszaszerzését, s ezt végre is hajtották. Ugyancsak a rohamosztagos módszer tette a fasizmust alkalmassá arra, hogy szétverje az iparvidékeken a sztrájkokat. Az ebbe a körbe sorolható tettei között az 1922. szeptemberi általános sztrájkkal szemben aratott sikere volt a legjelentősebb, s talán a legfontosabb azok között az események között, amelyek a nagytőkét a fasisztákkal szemben reményekkel töltötték el. A nagytőke bizalmát emellett Mussolini azon ígéretei erősítették, amelyek szerint a fasizmus vissza fog térni a tiszta liberális gazdaságpolitikához, a manchesteri államhoz. Vagyis a be nem avatkozást ígérte, és nem állami gazdaságfejlesztő politikát." (Ormos, 272)

Nácizmus – fasizmus

"Logikus és a tapasztalatokkal is egybevág, hogy minél nagyobb egy adott nemzeti közösségben a társadalmi állásában megingott, lefelé csúszó vagy zuhanó, nem stabilizálódott vagy fenyegetett réteg, annál több az esély arra, hogy a fasizmus áthassa a társadalom számottevő részeit." (Ormos, 235)

Nácizmus – fasizmus

"Az irracionális tudat nem egyéb, mint hit, a racionalizálhatóság gondolatát viszont a hit csak korlátozott mértékben támogatja. Az irracionális könnyen általánosítható kollektívvá, és tulajdonképpen csak kollektív megjelenés esetén van jelentősége. A racionális eszme ezzel szemben alapjában egyéni, és tömeget a hozzá tapadó, kísérőjévé szegődő hittel gyűjthetett csak maga köré. A ráció kollektív formában nem jelenik meg; az ész produktumaiban társadalmiasul ugyan, de önmagában mindig személyes marad. Egy bizonyos fajta – a személyisége, szabadsága és felelőssége tudatára ráeszmélő – polgár tartotta viszont éppen privilégiumának, hogy a társadalomról személyes és ésszerű véleményt alkosson. Egy kritikus pontot azonban neki sem sikerült szemléletében túlhaladnia. Nem tisztázódott, hogy a társadalmi életben irracionális elemek felmerülése ésszerűen megengedett, s hogy a jelentkező irracionalizmus éppúgy nem involválja az irracionális társadalomértelmezést, amint az egyén irracionáli...

Nácizmus – fasizmus

"Sorsának alakulását természetesen minden «felesleges» embercsoport mindenkor irracionálisan kell hogy szemlélje, hiszen felesleges voltát nem fogadhatja el. «Felesleges» emberi csoportok természetesen a világ minden táján képződtek, de efféle tömeg a 20. századi nyugati világban viszonylag kis mértékben és csak időszakosan torlódott össze, míg a peremvidék nagy részén a társadalom szép hányadát tette ki, és vegetálása krónikussá vált. Évtizedekre betokosodott, megemésztetlen rész lett a társadalom testében." (Ormos, 231)

A baloldaliságról

" A baloldalnak rá kell mutatnia: a társadalmi biztonság nem jelen, hanem jövő idejű kategória." (Földes György)

Nácizmus – fasizmus

"Amennyiben a náci és fasiszta áramlat racionalizmus-, liberalizmus és bolsevikellenes, szorosan kapcsolódik összeurópai jelenségekhez. Sajátosságát azonban nem ezek a szimptómák biztosítják, hanem az a körülmény, hogy a bírálatot kizárólag a nacionalizmus talajáról hajtja végre. Nemzet és állam egységesített, totális szubsztanciája a nácizmus és a fasizmus mint ideológia megkülönböztető jegye, ami nélkül elgondolhatatlan." (Ormos, 91)

Nácizmus – fasizmus

Miért nem szilárdulhatott meg a demokrácia a periférián az első világháború után? "Harmadszor: e demokráciáknak tömegtámaszt tehát a polgári pártok nem nyújtottak. Bázisuk a szociáldemokrata, szocialista pártok voltak, illetve lehettek volna, ami viszont a polgárság és a középrétegek bizalmatlanságát csak növelte irántuk. További tömegtámogatást szolgáltathattak nekik az agrárpártok, illetve az olyasféle agrárérdekeltségű keresztény pártok, mint amilyen pl. az olasz Néppárt volt; az ő támogatásuk viszont az agrárkérdés megbolygatását vonta maga után, ettől pedig nemcsak a nagyagráriusok irtóztak, de félt tőle a polgárság is. Negyedszer: ezekben a társadalmakban a demokrácia kérdése nem maradhatott meg a politika és a jog terrénumában, lévén hogy a jogrendmódosítás és a politikai átkeresztelkedés megkövetelte azokat a társadalmi, tulajdoni, szerkezeti mozgásokat, amelyek a korai polgári átalakulást kísérték. Minthogy e mozgásokat azonban e demokráciák jórészt nélkülözték, a korábba...

Nácizmus – fasizmus

"Ha a fasizmus harc az egyén ellen a kollektívum nevében, kihívás a hétköznapi jólét ellen a nemzeti cél érdekében, s végeredményben felszólítás a halálra a faj örökléte szellemében, a vele szembeszegezett demokrácia nem egyéb, mint az egyén ellenállása a megsemmisítésére irányuló kísérlettel szemben." (Ormos, 32)

Nácizmus – fasizmus

"Midőn a fasizmus jelenségét időhöz kötöttük, egyúttal részben reflektáltunk arra a problémára is, hogy vajon a fasizmus epohális jelenség-e. Reflektáltunk legalább az erről felmerült gondolatok egy részére, azokra, amelyek szerint a fasizmus túlterjed a második világháborún, lévén tulajdonképpen egy olyasfajta modern betegség (akár politikai, akár pszichológiai értelemben), ami a modern korban úgyszólván «normális». Kétségtelen, hogy a tömegek magányosságának betegsége változatlan, hogy ma is fennáll morális válság, hogy megjelennek államfajták, amelyek a nemzeti kollektívum nevében lépnek fel, hogy az etatizmus szilárdul, és tény, hogy a világ tele van erőszakkal, terrorral, irracionális cselekvésekkel. Mégis, egészében véve: a beteg, a betegség, az orvosok, a javasolt gyógyszerek nem ugyanazok. Másként szólva a fasizmus nem jellemző egy hosszú korszakra, és mint rövid szakasz sem határozza meg az utána következő korszakot. Az utóbbi értelemben csak negatív hatást vált ki."...